Naujienos

2019-04-08
 „Versan Shots“ – nauja, profesionali pagalba sklandžiam sąnarių darbui.
2019-03-17
Per 10 metų sergamumas lėtinėmis kepenų ligomis padidėjo net 2 kartus. L. Rapolienė...
2019-03-15
Sausgyslės yra nuolatos veikiamos įvairių jėgų, smūgių, todėl jas puoselėti ir...

Visos naujienos | Archyvas

2019-03-15

Propolio naudą sveikatai sužinojo „Sveikatos dienos 2019“ dalyviai

Kovo mėn. pradžioje 18 800 kauniečių ir miesto svečių aplankė parodą „Sveikatos dienos“. Dalyviai susipažino su naujosiomis sveikatinimo priemonių tendencijomis, klausė paskaitų apie sveiką gyvenimo būdą, galėjo pasinaudoti privačiomis konsultacijomis įvairiais sveikatos klausimais.  

Po žiemos ryškių spalvų išsiilgusias akis ypatingai džiugino „Propodezo“ stendas, kuriame tarsi atgimė tikra vasara. Ant žalios vejos, tarp rožinių gėlių žiedų, raumeninga ir galinga bitė, vardu „Propodezas“ įdomiai ir linksmai papasakojo apie propolio, vitamino C ir augalinių ekstraktų derinio naudą sveikatai. „Propodezas“ – Lietuvoje gaminamas, jau daugiau kaip 17 metų gyvuojantis preparatas, ypač naudingas gerklei ir imunitetui. Tinkamas ir suaugusiems ir vaikams nuo 3 metų, kiekvienam pagal pasirinktą natūralų skonį – su imbieru, avietėmis, erškėtuogėmis ar mentoliu.

Ilgą laiką mokslininkai ieškojo atsakymų kokiu būdu bitės apsaugo savo avilius nuo mikrobų, grybelių, ligų. Dabar jau žinoma, kad namus dezinfekuoja ir nuo ligų saugo jų pačių pagamintas bičių pikis (propolis).  Propolis – tai yra natūralus „vaistas“ , kurio patentas priklauso bitėms. Bitės gamina propolį iš augalinės kilmės medžiagos, surinktos nuo medžių ūglių pumpurų, lapų, nuo žolinių augalų, apdoroja ją su liaukų seilių sekretu, sumaišo su vašku ir žiedadulkėmis.

„Sveikatos dienos“ dalyviai sužinojo 10 svarbiausių priežasčių, paaiškinančių kodėl verta vartoti propolį.

1.      Propolyje gausu organizmui reikalingų medžiagų

Įvairių autorių duomenimis propolyje nustatyta 250-300 cheminių junginių. Turtinga propolio sudėtis sąlygoja platų veikimo spektrą. Propolio (bičių pikio) sudėtinės dalys:

-          Fenoliniai jungniai: flavanoidai, fenolinės, aromatinės rūgštys ir jų esteriai.

-          Mineralinės medžiagos: Mn, Zn, Cu, Ni, Co, Ca, K, P, S, Na, Fe, Mg.

-          Vitaminai: A, E, C, B1 B2, B3, B6, C.

-          17 aminorūgščių

-          Eteriniai aliejai, terpenoidai, aldechidai ir kt.

2.      Propolis naikina bakterijas.

Propolyje esantis didelis kiekis flavonoidų veikia įvairias bakterijas ir stabdo jų vystymąsi, tačiau kartu nesunaikina naudingos organizmo mikrofloros. Propolį antibakteriškai galima vartoti vieną arba kartu su kitomis priemonėmis ir net antibiotikais.

3.      Propolis saugo nuo virusų.

Propolyje esantys flavonoidai slopina viruso baltymus ir taip jį “deaktyvuoja”. Moksliniai tyrimai rodo, kad propolis veikia A ir B tipo gripo bei herpes virusus, rotavirusus. Jį ypač tiksling avartoti kai drėgnas ir sąlyginai nešaltas oras sukuria itin palankias sąlygas virusams išlikti ir plisti.

4.      Propolio produktai stiprina imunitetą.

Propolis padidina imuninių ląstelių aktyvumą, gerina ir stimuliuoja ląstelių energijos apykaitą, skatina sveikatos gerinimo procesus, o jame esantys mineralai didina organizmo leukocitų aktyvumą ir atsparumą prieš infekcines ligas. Vienas tyrimas yra parodęs, kad kelias savaites vartojant propolį, stipriai išaugo imuniglobulino G (svarbių organizmo antikūnių) kiekiai.

5.      Propolis yra ir antioksidantas.

Dėl šios propolio savybės vėlgi „atsakingi“galingieji flavonoidai, o taip pat – laisvosios fenolinės rūgštys, kurios suriša laisvuosius radikalus, slopina jų sukeliamas reakcijas, mažindamos ląstelių oksidaciją, vadinasi, lėtindamos senėjimą, taip pat padedančios kaupti kolageną ir elastiną. Dar veiksmingesnis propolio duetas būna su vitaminu C, kadangi nustatyta, jog propolis didina askorbo rūgšties (vitamino C) aktyvumą.

6.      Propolis malšina skausmą.

Eteriniai aliejai, esantys propolyje, pasižymi nuskausminančiomis savybėmis, todėl gydytojai bičių pikio tabletes kartu su vitaminu C rekomenduoja vartoti kai skauda gerklę, kadangi šios medžiagos dezinfekuoja, drėkina, nuskausmina burnos gleivinę ir gydo jos pažeidimus.

7.      Propolis apsaugo nuo grybelio, jį naikina.

Propolyje gausu p-kumaro rūšgties, aromatinių ir karboksirūgščių, kurios pasižymi stipriu antigrybeliniu poveikiu ir yra naudojamos grybelinėms odos ir makšties ligoms gydyti.

8.      Bičių pikio produktai gerina nuotaiką, saugo nuo depresijos.

2016 metais atliktas tyrimas parodė, kad, reguliariai vartojant tam tikras dozes propolio, pasiekiamas fluoksetino, pasaulyje geriau žinomo Prosac vardu, efektas. Kitame tyrime buvo nagrinėtas smegenų dalies – hipokampo – atsakas į propolį. Hipokampas smegenyse atsakingas už mokymąsi, atmintį, emocijų valdymą ir reakciją į stresą. Tyrimas parodė, kad propolis gerina hipokampo gliukokortikoidų receptorius, t. y. veiklą, kuri depresija sergančių žmonių smegenyse būna nepakankamai aktyvi.

9.      Propolis padeda sergantiems onkologinėmis ligomis.

Propolis pasižymi ir priešvėžinėmis savybėmis. Esama mokslinių duomenų, jog propolis įsiskverbia į vėžines ląsteles ir priverčia jas susinaikinti. Tiriant šias propolio savybes taip pat pastebėta, kad ši medžiaga nepasižymėjo toksiškumu vartojant padidintas jos dozes, vadinasi, gali tapti saugia alternatyva.

10.   Propolis padeda greičiau pasveikti.

Jei vis tik susirgote, verta žinoti, kad propolis lengvina simptomus ir padeda greičiau pasveikti. Tame, kaip anksčiau minėta, aktyviai dalyvauja vienas svarbiausių imuninės sistemos „karių“ imunoglobulinas G, kurio kiekius didina ilgesnis propolio vartojimas. 

« Atgal

NAUJIENLAIŠKIS