Naujienos

2020-07-03
Maisto papildų Foman®Up Shots sudėtinių komponentų derinys viename buteliuke...
2020-04-06
Jau daugiau nei 20 metų Lietuvoje gaminama Propodezų® linija pristato naujieną –...
2020-03-13
Rankų dezinfekcinis skystis „EtanCare“, kurį UAB „Valentis“ pagamino pagal...

Visos naujienos | Archyvas

2012-10-31

Saulės ir šviesos vitaminas

Paklauskite bet kurios kūdikio vežimėlį stumiančios mamos, kuo svarbus vitaminas D ir ji nė nemirktelėjusi atsakys, jog tai antirachitinis vitaminas, kurio turi nestokoti sparčiai augantis mažylio organizmas. Tai neabejotina tiesa. Tačiau tradicinis vitamino D suvokimas nė iš tolo neatspindi šio unikalaus vitamino vaidmens kiekvieno žmogaus organizme, tad vadindami jį unikaliu, tikrai nepagražiname tikrosios tiesos.


Vitaminas D, tiksliau, vitaminas D3 (cholikalciferolis), vienas iš kelių žinomų vitaminų, kurį žmogaus organizmas geba sintetinti pats: jis gaminasi odoje saulės spindulių poveikyje iš provitamino 7-dehidrocholesterino. Atrodytų, kad šio vitamino niekuomet neturėtų pristigti. Deja, mūsų platumose per mažai saulėtų dienų, kad organizmas galėtų natūraliu būdu pagaminti pakankamą vitamino D kiekį. Tai patvirtina tyrimai, atlikti šalyse, esančiose panašioje geografinėje platumoje kaip ir Lietuva: vėsiuoju metų laiku daugiau nei 80 proc. suaugusių gyventojų patiria vitamino D stoką ir tik šiltuoju metų laiku šis skaičius sumažėja iki 30 proc. Pastebėta, kad vitamino D stokojantys suaugusieji dažniau serga širdies-kraujagyslių sistemos ligomis, osteoporoze, depresija, abiejų formų diabetu, skundžiasi susilpnėjusiu imunitetu. Neabejojama, kad dėl saulės stokos ir kūdikių organizmas natūraliu būdu neaprūpinamas pakankamu vitamino D kiekiu, o jo sparčiai augančio mažylio organizmui būtina gauti optimalų kiekį.

Vitamino D svarba sparčiai augančiam kūdikio organizmui

Vitaminas D reikalingas normaliam sparčiai besivystančio kūdikio organizmo augimui ir kaulų vystymuisi. Tai vienintelis nuo rachito saugantis vitaminas. Pastebėta, jog rachito požymiai dažniau pasireiškia mažyliams, kurių mamoms nėštumo metu taip pat trūko vitamino D. Vitaminas D svarbus kalcio, magnio ir fosforo pasisavinimo procesams, reguliuoja kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms kauptis kauluose ir dantyse. Dėl šios priežasties vitaminas D labai svarbus kaulų ir dantų formavimosi procese, padeda palaikyti juos sveikus. Taip pat vitaminas D dalyvauja užtikrinant gerą odos būklę ir raumenų funkciją, normalų imuninės sistemos funkcionavimą. Akivaizdu, kodėl vitamino D stokojantiems vaikučiams blogiau auga dantys ir nagai, suglemba raumenukai ir padidėja pilvelis. Pastebėta, kad jie dažniau serga infekcinėmis ligomis, lėčiau vystosi ir auga. Dėl vitamino D stokos vaikutis labiau prakaituoja, blogiau miega, tampa irzlesnis, nuplinka galvytės vieta, besitrinanti į pagalvę.
Žinoma, jokiu būdu nereiktų laukti, kol pasireikš paminėti vitamino D stokos požymiai. Tai svarbu atsiminti ir suaugusiems, ir vaikams. Tad mamytėms ir tėveliams reikia iš anksto pasidomėti, kaip būtų galima aprūpinti kūdikio organizmą reikiamu šio vitamino kiekiu.

Kiek vitamino D reikia mūsų mažyliams ir kaip jo gauti?

Šiuo metu normaliam kūdikio augimui bei vystymuisi, taip pat rachito profilaktikai rekomenduojama 200 TV arba 5 µg vitamino D paros norma. Tačiau kaip žinoti, ar rudenį gimęs ir mamos pieneliu maitinamas kūdikėlis jo gauna pakankamai? Labai tikėtina, jog ne. Ištirta, kad net ir saulėtu metų laiku 1 litre mamos pieno yra ne daugiau 50 TV vitamino D. O niūriąją metų dalį, kuomet didesnę dienos dalį mažylius auginančios mamos praleidžia patalpose, natūraliai gaunamo vitamino D kiekis yra dar mažesnis. Be to, kūdikiai ir maži vaikai su maisto produktais, kuriuose vitamino D koncentacija didesnė (riebia žuvumi, kiaušinio tryniu,
kepenimis, sviestu, sūriu), „ supažindinami“ bent jau šešių mėnesių amžiaus. Todėl vos 2-4 savaičių amžiaus kūdikiams vitamino D rekomenduojama duoti papildomai, tai yra paskiriami specialūs maisto papildai. Pavyzdžiui, aliejiniai lašiukai Vitaminas D3 Valentis.

Aliejinį, lašiukais dozuojamą maisto papildą labai paprasta sugirdyti kūdikėliui: specialia pipete vieną lašą galima įlašinti tiesiai į burną arba suvartoti su gėrimu ar maistu. Ši aliejinė D3 forma gerai organizmo pasisavinama, nes vitaminas D yra tirpus riebaluose. Profilaktiškai pediatrai rekomenduoja vartoti po 1 lašiuką vitamino D. Viename Vitaminas D3 Valentis aliejinio tirpalo lašelyje yra 10 µg vitamino D3. Paprastai tokios dozės turėtų pakakti sparčiai augančio organizmo poreikiui patenkinti. Tačiau visuomet yra išimčių, todėl turint įtarimų, kad jūsų kūdikiui nepakanka profilaktinės vitamino D dozės, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu. Tai ypač aktualu rudenį ir žiemą, kai mamos pienelyje ženkliai sumažėja vitamino D koncentracija. Dėl vitamino D dozavimo būtina pasitarti su specialistu ir mišinėliais maitinamų kūdikių tėveliams, nes pastebėta, kad ne mamos pienu maitinami mažyliai rachitu serga dažniau. Didesnį vitamino D poreikį gali turėti ir anksčiau laiko gimę kūdikiai, taip pat daugiavaisio nėštumo naujagimiai, kūdikiai, kurių mamos nėštumo metu patyrė nuolatinę vitamino D stoką.


Kadangi Vitaminas D3 Valentis pagamintas be sintetinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų, atidarytą jį reikia laikyti šaldytuve ir suvartoti per du mėnesius.

Daugiau apie produktą Vitaminą D3 Valentis

 

 

 


 

« Atgal

NAUJIENLAIŠKIS