Naujienos

2020-07-03
Maisto papildų Foman®Up Shots sudėtinių komponentų derinys viename buteliuke...
2020-04-06
Jau daugiau nei 20 metų Lietuvoje gaminama Propodezų® linija pristato naujieną –...
2020-03-13
Rankų dezinfekcinis skystis „EtanCare“, kurį UAB „Valentis“ pagamino pagal...

Visos naujienos | Archyvas

2012-03-15

Trombai. Kaip jų išvengti?

Kas yra trombai?

Trombai – tai kraujagyslės spindyje susiformavę kraujo krešuliai. Trombai gali susidaryti venose, arterijos bei kapiliaruose. Tam įtakos turi kraujagyslių sienelių pažeidimai (infekciniai, trauminiai, imuniniai), sulėtėjusi kraujo tėkmė bei kraujo sudėties ir savybių pakitimai (padidėjęs kraujo krešumas ir/ar klampumas).

Trombo susidarymas yra apsauginė organizmo reakcija prieš nukraujavimą: kuomet pažeidžiama kraujagyslė, kraujo baltymo fibrino skaidulos sulipdo kraujo ląsteles ir toks sutirštėjusio kraujo darinys užkemša atsiradusią žaizdelę, o vėliau toje vietoje susiformuoja randas. Tai tampa problema tuomet, kai susidaręs kraujo krešulys apriboja kraujo tekėjimą kraujagysle arba ją visai užkemša, įvyksta infarktas, insultas, plaučių trombembolija, išsivysto periferinių arterijų liga, venų trombozė. Krešuliai kraujagyslėse formuojasi ne tik mechaniškai pažeidus kraujagyslės sienelę, bet ir dėl įvairių kitų pakitimų kraujagyslėse (pvz.: aterosklerozė), padidėjęs karujo klampumas ir kt.

Miokardo infarktas – arterijoje susiformavęs trombas užkemša širdies arterija.

Išeminis insultas – arterijoje susiformavęs trombas užkemša smegenų arteriją. Trombai į smegenų arterijas gali atkeliauti iš širdies ertmių, kai yra sutrikęs širdies ritmas (prieširdžių virpėjimas) .

Kai pažeidžiamos kojų arterijos , vystosi periferinių arterijų liga (protarpinis šlubavimas), kurios laiku negydant gali tekti amputuoti galūnę. Jai būdingas skausmas kojose, kuris atsiranda pradėjus vaikščioti.

Venose taip pat gali susiformuoti trombai. Dažniausiai pasitaiko paviršinių bei giliųjų kojų venų, pilvo venų trombozė.  Be to, trombo gabalėliai yra linkę atplyšti ir, keliaudami su kraujo srove, gali užkimšti mažesnio spindžio kraujagysles. Tai vadinama trombembolija ir ši būklė gali sąlygoti žmogaus mirtį ar invalidumą, priklausomai nuo to, kokio gyvybiškai svarbaus organo kraujotaka sutrikdoma.

Dažniausiai pasitaiko plaučių trombemolija iš kojų ar pilvo venų. Plaučių tromboembolija bei giliųjų venų trombozė – grėsmingos būklės, kuomet būtina skubi medicinos pagalba. Tolimų skrydžių kelionėse kraujo krešulių rizika padidėja beveik 3 kartus. Skrydžių metu sulėtėja kraujo tėkmė kojų venose, organizmas atsiduria sumažėjusio deguonies bei žemo atmosferos slėgio aplinkoje, kas skatina kraujo krešulių formavimąsi. Atitrūkęs karujo krešulys, užkemša plaučių arteriją – įvyksta plaučių trombembolija. Didžiausia plaučių embolijos rizika išlieka iki 2 savaičių po ilgalaikio skrydžio.

Venų trombozės rizikos veiksniai:
 • Traumos ir operacijos. Kai krešėjimo sistemos aktyvumas yra pernelyg didelis, pavojinga bet kokia trauma ar operacija.
 • Širdies ligos (širdies nepakankamumas, išeminė širdies liga)
 • Kraujo pokyčiai (padidėjusi hemoglobino ir fibrinogeno koncentracija, padidėjęs trombocitų kiekis)
 • Venų varikozė
 • Nejudrumas (pavyzdžiui, paralyžius, ilgi skrydžiai lėktuvu, sėdimas darbas, galūnių imobilizacija)
 • Vyresnis amžius
 • Nutukimas
 • Rūkymas
 • Praeityje buvę kraujo krešuliai, venų trombozė ar plaučių embolija. Genetinis polinkis į trombų susidarymą, pasireiškiantis 3–7 % gyventojų
 • Geriamųjų kontraceptikų, hormonų vartojimas
 • Vėžiniai susirgimai
 •   Nėštumas.
 • Storojo žarnyno uždegiminės ligos (pavyzdžiui, Krono liga ar opinis kolitas).
 • Sunki infekcija (pavyzdžiui, pneumonija).
 • Plaučių liga (pavyzdžiui, emfizema ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga LOPL)
 
Širdies infarkto ir išeminio insulto rizikos veiksniai:

Veiksniai, kurių negalima pakeisti:

 1. Vyriška lytis.
 2. Amžius: vyrams >45 m., moterims >55 m.(arba po menopauzės).
 3. Paveldėjimas (jei artimi giminaičiai sirgo mio­kardo infarktu ar insultu arba mirė nuo šių ligų).
 

Veiksniai, kuriuos galima pakeisti:

4. Padidėjęs arterinis kraujospūdis.

5. Padidėjęs lipidų (cholesterolio) kiekis kraujyje.

6. Rūkymas.

7. Padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje arba cukrinis diabetes.

8. Metabolinis sindromas.

9. Nutukimas, ypač pilvinio tipo.

10. Stresas.

11. Mažas fizinis aktyvumas.

12. Netinkama mityba.

 

Rizikos faktorių korekcija bei profilaktinės priemonės gali ženkliai sumažinti tiek arterinių, tiek veninių trombų susidarymo riziką. Jau daugiau nei 1000 metų širdies ir kraujagyslių ligų bei jų padarinių prevencijai Japonijos gyventojai vartoja natto – maisto produktą, pagamintą iš fermentuotos sojos ir pasižymintį specifiniu skoniu ir kvapu. Natto yra gaminamas iš virtų sojos pupelių fermentuojant jas tam tikromis bakterijomis: Bacillus subtilis natto. Šios bakterijos intensyviai dauginasi ir sintetina fermentą nattokinazę, su kuria siejamos naudingosios Natto savybės.

« Atgal

NAUJIENLAIŠKIS