2013-08-02

Vitamino D trūkumas senatvėje spartina negalią

Pagyvenę ir vitamino D nepakankamumą patiriantys žmonės gali susidurti su tokios kasdienės veiklos kaip apsirengti ar kopti laiptais sunkumais, rodo naujas tyrimas.

9 iš 10 žmonių trūksta vitamino D

Laikoma, kad net 90 proc. vyresnio amžiaus žmonių patiria vitamino D nepakankamumą. Šis vitaminas, kurį tiesioginiuose saulės spinduliuose sintetina žmogaus oda ir kuris gaunamas su maistu, vaidina labai svarbų vaidmenį kaulų ir raumenų sveikatai, o jo trūkumas gali lemti sumažėjusį kaulų tankį, raumenų silpnumą, osteoporozę ir kaulų lūžius.
Nyderlanduose atliktas tyrimas apėmė daugiau kaip 1300 asmenų, kurių amžius buvo nuo 55 iki 88 metų. Šešerius metus buvo stebimas vitamino D kiekis kraujyje, tiriamųjų buvo klausiama apie jų gebėjimus atlikti tokius įprastinius veiksmus kaip atsisėsti ant kėdės ir atsistoti ar penkias minutes eiti lauke nepasiilsint.
65-88 metų amžiaus grupėje visų mažiausiai vitamino D sukaupę žmonės turėjo bent vieną fizinį suvaržymą 1,7 karto dažniau nei tie, kieno organizme vitamino D buvo daugiausia. 55-65 metų grupėje šis santykis buvo 2 kartai.
Vyresniojo amžiaus grupėje tarp mažiausiai vitamino D sukaupusių tiriamųjų 70 proc. turėjo bent vieną fizinį suvaržymą, tuo tarpu vidutinius ar didžiausius vitamino D kiekius turėję asmenys jokių suvaržymų nepatyrė.
Tyrimo rezultatus paskelbė JAV leidžiamas žurnalas „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism", praneša health.usnews.com.

Savarankiškas gyvenimas ilgainiui tampa neįmanomas


Mokslininkai taip pat nustatė, kad vitamino D nepakankamumą patiriantiems asmenims ilgainiui išsivysto daugiau fizinių suvaržymų. Vyresniojo amžiaus grupėje jie pasireiškė per trejus metus, o jaunesnio amžiaus grupėje - per šešerius metus.
„Nedaug vitamino D organizme sukaupusiems senjorams didesnė tikimybė, kad sutriks gebėjimas judėti ir ilgainiui pablogės fizinis funkcionavimas", teigia tyrimo autorė dr. Evelien Sohl iš Amsterdamo VU universiteto medicinos centro. Pasak jos, judėjimo suvaržymus patiriantys asmenys dažniau patenka į globos namus, jiems yra didesnė tikimybė mirti.
Tyrimo rezultatai rodo, kad vitamino D nepakankamumas gali lemti sumažėjusį vyresnio amžiaus žmonių gebėjimą gyventi svarankiškai.
„Vitamino D papildų vartojimas gali būti būdas užkirsti kelią fiziniam nuosmukiui, tačiau dėl šios idėjos reikia atlikti papildomų tyrimų", sako dr. E. Sohl. Jos tyrimas nustatė vitamino D mažo kiekio organime ir judėjimo suvaržymo ryšį, tačiau nebuvo nustatyta, kad tas ryšys yra priežastinis.


Vitamino D turi riebiosios šaltųjų vandenų žuvys kaip lašišos, skumbrės ir silkės, taip pat žuvų taukai ir kiaušinio trynys.

 

Šaltinis: http://www.mpga.lt

« Atgal

NAUJIENLAIŠKIS